Komerční články

Rekuperace je současný hit. Proč ji zvolit?

Autor Jaroslav

Plánujete stavbu vlastního domu a řešíte oblast vytápění, stejně tak oblast budoucích nákladů, ale i potřebu udržení příjemného klimatu? Pokud ano, je dobré jít cestou moderních technologií. Jednou z takových je takzvaná rekuperace. O co se jedná? Jde o metodu, která je spojena s tím, že vzduch který přichází do budovy je ohříván. A to odpadním vzduchem o vyšší teplotě. Celá technologie staví principu, při kterém nedojde ke smíchání vzduchu a tak nedochází ani ke snižování jeho kvality.

Nástěnná rekuperační jednotka

Jak rekuperace funguje?

Tato technologie je už delší dobu používána hlavně v oblasti průmyslu. Důvodem je hlavně její vysoká úspora. Hlavní princip jsme již zmínili. Aby samotná rekuperace tepla fungovala, je nutné využití takzvané rekuperační jednotky. Jedná se o zařízení, které se stará právě o to, aby byl odpadní vzduch co nejlépe využíván k ohřívání toho, který do budovy proudí. Dnes lze vybírat ze dvou různých různých řešení, kterými jsou:

  • centrální rekuperační jednotka,
  • decentrální rekuperační jednotka.

Jaké jsou hlavní výhody?

Jak jsme již zmínili, toto řešení umí výrazně snížit náklady za vytápění. Ideálně potom v kombinaci s dalším možným řešením, jako jsou topné kabely v podlaze. Dále dochází také k výraznému snižování energetických ztrát, což se pozitivně projevuje i na kategorii budovy, v rámci dnes povinného energetického štítku. Rekuperace vzduchu dokáže pomoci budovám k získání lepšího označení, což může být budoucí plus například v době prodeje. O daný objekt je vyšší zájem a též může dojít ke zvýšení jeho hodnoty.

Podstropní rekuperační jednotka

Nesmíme opomíjet ani to, že tento systém spojený s možností řízeného větrání zaujme i možností využívat v interiérech vždy dokonale čerstvého vzduchu. Ten venkovní prochází řadou filtrů, díky čemuž je odstraněn prach, stejně jako není problém odstranit třeba i pyly. Nechybí ani možnost udržení správné vlhkosti vzduchu, což se také pozitivně podepisuje na kvalitě samotného bydlení.

Zdroj obrázků: www.storc.cz

O autorovi

Jaroslav

Zanechte komentář