Komerční články

Trh s nebankovními půjčkami se výrazně mění. Jak?

Autor Jaroslav

Nebankovní půjčky byly velmi lákavou možností pro toho, kdo potřebovat získat peníze hlavně rychle a bez složitého prověřování. Byly ideální volbou pro toho, kdo neuspěl u banky, a přesto peníze chtěl. I za cenu vyššího úroku. Toto dlouhou dobu platilo. Nyní však musíme říci, že se podmínky postupně mění. Spotřebitelská půjčka v nebankovním segmentu už nebude tak dostupná, jako tomu bylo dříve. Proč? Podívejte se společně s námi.

Nutností je licence

Pokud se ohlédneme do minulosti, je nutné říci, že k poskytování nebankovních půjček nebylo třeba ničeho složitého, jelikož plně postačil kapitál a správná živnost. I proto podle živnostenského rejstříku na trhu působilo na několik desítek tisíc poskytovatelů, kteří nebankovní půjčky nabízeli. Nyní je však zapotrřebí, aby poskytovatel získal licenci, kterou mu udělí Česká národní banka. Zákon jasně upravuje, jaké jsou podmínky takové licence a co vše musí firma splnit. Jednou z podmínek je třeba i kapitál, který musí být ve výši minimálně 20 000 000 korun českých. A to mnoho firem nemá. Tímto krokem se výrazně zredukoval trh, což bylo více než jasné. Ostatně dokládají to i jasná fakta. Tato regulace přinesla to, že z desetitisíců potenciálních poskytovatelů jich na trhu aktivně působí zhruba necelých 80. Tento údaj je uvedený v databázi, kterou ČNB za tímto účelem spravuje.

Nebankovní půjčky

Nebankovní půjčky

Zlomový byl prosinec 2016

Zákony související s půjčkami však přinesly i další změny. Konkrétně k nim došlo v prosinci loňského roku. Ten se tak stal obdobím, kdy nebankovní půjčka přestala být tak jednoduše dostupná jako v minulosti. A to hlavně z důvodu, že aktuálně má poskytovatel peněz povinnost důkladně prověřit schopnosti žadatele peníze bez problémů vrátit. Dále tato novela přinesla i několik dalších novinek, které se týkají třeba:

  • povinností uvádět RPSN u hypoték,
  • výše sankcí,
  • složitostí smluv.

Jak dnes půjčku získat? Pomohou srovnávače

I když se podmínky zpřísňují, stále není důvod se obávat toho, že už nedostanete ani nebankovní úvěr. Mnoho poskytovatelů dnes přichází s individuálním přístupem, díky kterému splní požadavky zákona, ale i potřeby žadatelů. A tak půjčky bez doložení příjmu stále mohou existovat. Důležitou roli hraje celá řada dalších okolností kromě výplatní pásky konkrétního žadatele.

Ideální cestou, jak si o půjčku požádat, je prostřednictvím nezávislého srovnávače. Jedním z takových je třeba web www.spocitat-pujcku.cz. Právě ten může každému žadateli nabídnout možnost porovnat si jednotlivé nabídky a najít tu vyhovující. Ať s ohledem na jednoduchost získání, kde často dominují půjčky bez registru, tak i s ohledem na výše dostupných částek, termíny splatnosti, nebo to nejdůležitější – úrokové sazby a RPSN. I když se podmínky zpřísňují, stále platí, že jednotliví poskytovatelé se liší a vybrat toho nejlepšího by mělo být prioritou.

O autorovi

Jaroslav

Zanechte komentář