Bydlení Tipy, rady, návody

3 tipy jak se starat o koženou sedačku

Autor JanaPK

Jestli chcete, aby vám kožená sedačka vydržela dlouho jako nová, musíte jí věnovat náležitou péči.  Kůže je přírodní materiál, její kvalitu může změnit vlhkost nebo vysoká teplota. Při nevhodném zacházení se kůže na sedací soupravě může poškodit, což by byla při vyšší pořizovací ceně skutečně velká škoda.

Vyberte jí vhodné místo

U kožené sedací soupravy velice záleží na tom, kde ji v pokoji umístíte. Největší chybou je postavit ji do bezprostřední blízkosti tepelného zdroje nebo na přímé sluneční světlo. Zatímco slunce by mohlo nenávratně změnit její barvu v místech, kam dopadají jeho paprsky, vysoká teplota kůži vysušuje a ta následně praská.

Nejen teplota ovlivňuje vzhled kožené sedačky, hlídat si musíme i vlhkost. Zatímco kůži nevadí vzdušná vlhkost mezi 50 – 75 %, případné polití by pro ni mohlo být fatální. Pokud by se tekutina dostala do spodních vrstev, nejen že udělá skvrny, může být příčinou vzniku plísní.

Nečistěte jí běžnými saponáty

Pokud ji používáte běžným způsobem, obvykle stačí kůži jen lehce otřít od prachu měkkým hadrem. Může být vlhký, ale důkladně vyždímaný. Stačí jen vyluxování prachu vysavačem, větší údržbu sedačka nepotřebuje.

Aby se vaše sedačka nezašpinila rychleji jen na jednom místě, na kterém jste si zvykli sedět, je dobré používat ji rovnoměrně nebo sedáky vyměňujte. I pot může kvalitu sedačky ovlivnit, řešením je vhodný přehoz. Jestli přesto potřebujete vyčistit skvrnky, použijte prostředek na kůži, univerzální čističe by ji mohly poškodit.

Životnost prodlouží pravidelná impregnace

V závislosti na tom, v jakém prostředí vaše sedací souprava stojí, ji 2 – 4 krát za rok impregnujte přípravky na bázi tuku. Pokud ji máte v místnosti kde je sucho a vyšší teplota, impregnujte kůži častěji. Když budete sedačku pravidelně impregnovat a ošetřovat přípravky na promaštění a změkčení, nejen že udržíte déle její pěkný vzhled a životnost, docílíte také toho, že se bude méně špinit.

Olej nebo mastný krém použijte i v případě, že na kožené sedačce najdete drobný škrábanec.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář