Komerční články

Jak snížit náklady na topení?

Autor angelo

Trápí vás vysoké účty za teplo? V tom případě je nejvyšší čas na rekonstrukci topení. Pokud si vyberete vhodný kotel, náklady na teplo poklesnou. Dnes topenáři v projektech navrhují kondenzační kotle jako nejefektivnější způsob vytápění rodinných domů a bytů.

SCREEN-topenivodaplyn

Výhody plynových kondenzačních kotlů

  • Úspory při jejich využívání jsou vyšší než u klasických kotlů na zemní plyn. Kotel totiž neprodukuje jenom energii ze spalování plynu. Umí využít i energii z páry. Ta jinak odchází komínem pryč. Proto mohou kotle dosahovat účinnosti až 108 %.
  • Vyjádřeno v číslech: vyšší účinnost a lepší regulace kotlů zajistí, že úspory dosahují nejméně 20 % nákladů na topení. Pokud je v domě či bytě podlahové topení, mohou být ještě o 10 % vyšší. Tím uspoříte ročně několik tisíc korun.
  • Do ovzduší se dostává méně škodlivých emisí oxidu uhličitého a oxidu dusíku.
  • Na nové kotle můžete získat dotaci do výše až 127 500 Kč (85 % nákladů vypočítáno z ceny 150 000 Kč). Informujte se o možnostech podat žádost o dotace, které budou krajské úřady přijímat už v lednu 2016.

Účinnost přesahuje 100 %

Na jakém principu fungují například kotle Vaillant? Jestliže spalujete zemní plyn, v kotli se při hoření tvoří vodní pára. Spaliny a pára v sobě akumulují tepelnou energii. V okamžiku ochlazení spalin se mění jejich skupenství. Zkapalní v kondenzačním výměníku. Vzniká tak topná voda. Je ochlazená a putuje z topného systému znovu do kotle. Podle výpočtu odborníků pohltí spaliny zhruba 11 % spalného tepla. Když připočtete toto teplo k účinnosti kotle, pochopíte, proč může být vyšší než 100 %.

Evropská směrnice stanovuje pravidla

V současnosti už se pro nové topení používají pouze kondenzační plynové kotle. Patří mezi ně i kotle Junkers.  Evropská směrnice totiž jednoznačně stanovuje energetickou účinnost, kterou klasické plynové kotle nesplňují.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář