Komerční články

Potřebujete nový plynový kotel a nevíte, jaký typ vybrat?

Autor angelo

Sháníte nový plynový kotel, ale neznáte rozdíly mezi jednotlivými typy? Pak se vám jistě bude hodit následující přehled, který jsme pro vás sestavili společně s plynaři a instalatéry z řemeslnického cechu EKOMPLEX.

Klasický plynový kotel

Základním typem plynového kotle je ten konvenční neboli klasický – s odkouřením do komína. Podmínkou pro provoz je vyvložkovaná komínová šachta, protože při hoření plynu dochází k produkci spalin s vodní párou o teplotě až 180°C. Tyto spaliny jdou komínem pryč a nijak dál se již nevyužívají.

Další možností je plynový kotel s nuceným odtahem spalin neboli turbo kotel. Spaliny jsou odváděny pomocí instalovaného ventilátoru přes odtahový systém. Ventilátor je poměrně hlučný a energeticky náročný.

Výhodou klasických plynových kotlů je nižší pořizovací cena. Obvykle se instalují tam, kde nelze používat kondenzační kotel. K nevýhodám patří vyšší spotřeba plynu a nižší účinnost (cca 92 %).

Kondenzační plynový kotel

Lidem, kteří chtějí z dlouhodobého hlediska minimalizovat náklady, doporučují instalatéři vytápění kondenzační plynové kotle. Výhodou tohoto řešení je využívání odpadního tepla ze spalin – v kondenzačním výměníku dochází k ochlazení spalin vratnou vodou z topného systému, následuje kondenzace a předání tepla vodě, která pak v předehřátém stavu opět odchází do radiátorů.

Odborníci z instalatérství EKOMPLEX připomínají, že podmínkou pro kondenzační kotel je napojení na místní kanalizaci, a to z důvodu produkce několika litrů kondenzátu za den. Kondenzát není nic jiného než odpadní voda.Kondenzační kotle se obvykle kombinují s podlahovým nebo stěnovým vytápěním, ale nelze je použít vždy a všude. Účinnost tohoto typu plynového kotle může dosáhnout až 109 %.

Máte další otázky? Směřujte je na instalatéry z EKOMPLEXU, kteří vám poradí vhodný typ kotle, postarají se o montáž a související služby. Samozřejmostí je také servis plynových kotlů.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář