Komerční články

Proč vytápět domácnost pomocí plynových kotlů?

Rekonstruujete? Stavíte? A ještě jste se nerozhodli pro způsob ohřevu vody a vytápění? Pak vězte, že plynový kotel je mnohem praktičtější i ekonomičtější než elektrický bojler a topení. Ale tento článek není o porovnávání, jistě i elektrické ohřevy mají své klady, v tomto článku se budeme zaobírat hlavně rozdělením plynových kotlů a ujasníme si, kam se posunul jejich vývoj od dob, kdy většina domácností používala karmu.

Dělení plynových kotlů

Samozřejmě s vývojem a s větší potřebou bezpečnosti přišla i inovace plynových kotlů. Za velkou změnu a výměnu se zasadila i EU, která bojuje za energetické úspory. V rámci těchto obměn kotlů máte dokonce i nárok na tzv. kotlíkovou dotaci. Otázka ale zní, jaký kotel teda vlastně zvolit? Vybírat můžete mezi plynovými kotli kondenzačními, konvenčními, se zásobníky a karmy. Jedno z hlavních kritérií pro výběr plynového kotle je především jeho využití. Malé průtokové ohřívače jsou vhodné do malých domácností, plynové ohřívače se zásobníkem vody se skvěle hodí do rodinných domů a plynové kotle konvenční se zodpovědně zhostí úkolu i v průmyslových objektech. Dalším neméně důležitým kritériem je výrobce. Kvalitu výrobce plynových kotlů určuje především to, kolik let je na trhu. Nemá smysl v tomto odvětví zkoušet začínající firmy. Všeobecně jsou doporučovány třeba kotle Junkers.

Vzhledem k tomu, že průtokové ohřívače neboli karmy už jsou víceméně známe i širší veřejnosti, a to včetně jejich modernizace, budeme se dál věnovat konvenčnímu a kondenzačnímu kotli.

Plynové kotle konvenční šetří místem i penězi

Hlavní výhodu přináší konvenční kotle především v možnosti úsporného vytápění a přípravy teplé vody. Díky využití sestavě se zásobníkem je možné připojit cirkulační okruh a instalovat tak více odběrných míst zároveň, proto je jejich instalace doporučována především do velkých objektů. Silná tepelná izolace se zasluhuje o udržení určité teploty vody v zásobníku bez nutnosti dohřívání. Vybírat můžete mezi sestavou, která disponuje odtahem spalin do komínu nebo turbo, odtah je veden přímo ven skrz zeď či střechu. Nespornou výhodou konvenčních kotlů je i jejich nezávislost na přívodu vzduchu v místnosti.

Kondenzační kotle dokáží přetvořit spaliny na teplo

Jak už lehce napovídá název, kondenzační kotle využívají kondenzační teplo páry, což zajišťuje víc než stoprocentní účinnost kotle. Jak to celé probíhá? Při spalování plynu v kotli vzniká vodní pára, ta je v běžných kotlech společně s oxidem uhličitým a dalšími produkty odváděna odtahem ven do ovzduší. V kondenzačním kotli je ale využíván proces kondenzace, takže je zpětně využito teplo této páry. Ačkoli jsou tyto kotle vhodné především tam, kde se topí zemní plynem (kondenzace vzniká jen při pálení uhlovodíků), jsou kotle maximálně úsporné, a navíc ekologicky šetrné.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář