Komerční články

Zapojení televize: Jaké kabely budete potřebovat?


Už se těšíte, až si domů přivezete novou televizi a zprovozníte ji? Není se čemu divit, jelikož komfort při sledování filmů, sportovních přenosů nebo seriálů se nedá ničím nahradit. Pokud vám ale obrazovku dovezou, měli byste počítat i s tím, že ji bude zapotřebí zapojit, a to kompletně. K televizi patří bezesporu také DVD přehrávač, případně přijímač satelitního signálu a mnohé ostatní periferie. Vše se připojuje prostřednictvím nejrůznějších kabelů. Jakých? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Koax jako základ

Asi nejznámější jsou bezesporu koaxiální kabely. Propojují televizi a nejrůznější přijímače. Nejčastěji se přitom jedná o ty, jež přijímají satelitní signál. Koax se pozná podle specifického podlouhlého zakončení F konektorem. Jinak jej tvoří fólie či jiné venkovní opletení a vnitřní kabel. Jednat se může o lanko anebo drát. Při výběru toho správného se orientujte podle toho, jakou velikost průřezu má vnitřní vodič. Standardně byste měli sehnat varianty s vnitřním průměrem od 0,5 do 1,13 mm. Barevně lze volit bílé, černé či zelené provedení. Určitě je vhodné myslet i na délku kabelu. Čím je delší, tím se zvyšuje riziko snížení kvality příjmu signálu. U venkovních použití vsaďte na UV odolné koaxiální kabely.

HDMI propojení

Propojení mezi externím zařízením typu tabletu nebo počítače a obrazovky zajistí HDMI kabel. Vyznačuje se schopností přenášet jak zvuk, tak i obraz. V podstatě je nezničitelný na rozdíl od svého předchůdce, jímž byl VGA kabel. Ten disponoval jehličkami uvnitř, jež se často ohýbaly. Přesto jej ale mnohdy ještě u starších obrazovek najdeme.

Ostatní hojně využívané kabely

Mimo koaxiální kabel a jiné zmiňované nelze zapomenout ani na klasické kabely pro ozvučení. Důležitý je taktéž datový kabel, jehož prostřednictvím se televize připojuje k internetu. Při jeho nákupu dbejte hlavně na to, aby měl bytelnější provedení koncovek. Ty se totiž často ničí.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář