Finance

Exekuce mají dlouhé prsty – řežou i nemocenskou

O tom, že exekuce není žádná legrace, ví pravděpodobně každý. Přesto počet osob, které se ocitají na hranici bídy a jsou zadlužení, roste. Práce je v dnešní nelehké době nejistá, a když už, tak za málo peněz.

pen_zelarge-490x300

Nezřídka se lidé dostávají do problému kvůli nezaplaceným půjčkám, složenkám a dalším dluhům. V takovém případě jim pak hrozí exekuce. Složenky se valí z každé strany, věřitelé uhánějí, a tak se hodím pro „sichr“ marod. Takto kritickou existenční situaci s pomocí lékařů řeší nemálo lidí bez úspor s pocitem, že získají potřebný čas a exekuce se oddálí. To je ovšem velký omyl! Exekučně se krátí nejen nemocenská, sociální dávky, ale i důchody, a to včetně těch invalidních.

Exekuce a sociální dávky

Srážky je povinné provádět na základě nařízení výkonu rozhodnutí soudem, exekučního příkazu soudního exekutora, správního řízení, konkurzního či insolvenčního řízení. Takto lze postihovat i důchody (starobní i invalidní) a nemocenskou. Exekuce na nemocenské vzrostly jen za pouhý rok o 43%. To není zrovna zanedbatelná částka. Kolik invalidů pronásledují jejich dluhy a exekuce se přesně neví. Velmi často panuje mylný názor, že se exekuce invalidního důchodu netýká, což není pravdou. Dluhy vás doženou, ať jste, kde jste. Fakta o exekučních srážkách důchodců jsou přímo alarmující.

Exekuce a příslušná nezabavitelná částka, se nedotýká jen platu, nemocenské a důchodu. Vztahuje se například i na sociální dávky, peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek, stipendia, odstupné ze zaměstnání, podpora v nezaměstnanosti a jiné sociální dávky. To vše vám exekutor smí zabavit.

Které příjmy vám zabavit nemohou

Dávky pomoci ve hmotné nouzi – příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, příspěvky na bydlení, jednorázové sociální dávky (porodné, pohřbené) však exekutor zabavit nemůže. Tak či tak je dobré si předem spočítat svou životní situaci a zbytečným půjčkám se raději vyhýbat. V případě, že nemáte na zaplacení složenek, vám zapírání se nepomůže. Mnohem lépe uděláte, když projevíte ochotu spolupracovat.

O autorovi

Gabriela Kortova

Jsem ráda, že mohu psát na tento web mimo jiné i své vlastní nápady. Úplně se ztotožňuji s názvem webu – Domácí kutil. Většina dekorací a zlepšováků v našem domě se zrodila pod mýma rukama. Miluji recy věci a předměty, které ostatní vyhazují, já používám ke své tvorbě. Kreativní tvoření je můj způsob duševního odpočinku.

Zanechte komentář